News

TEDx Warsaw: The Little Things

TEDx Warsaw: The Little Things

Dobre idee warto szerzyć i wysyłać w świat. Po dzisiejszym dniu jestem bogatsza w kilkanaście nowych i (wydaje mi się) całkiem ciekawych myśli, a zatem zgodnie z misją TED’a – ślę je w świat.

TEDx to przede wszystkim dwie formy przekazu: wystąpienia na żywo oraz pokaz kilku wystąpień z serii TEDTalk – czyli mówców z całego świata.
Część poświęconą historiom opowiadanym tu i teraz tworzyły 3 sesje: Think, Act i Share. Całość krążyła wokół idei „The Little Things” (dzięki ci, borze świerkowy, za ludzką zdolność do budowania sieci niesamowitych skojarzeń!).

Zaszczyt obecności zawdzięczam wygranej u Andrzeja na jestKultura.pl Nie masz pojęcia, jaki był mój poziom nakręcenia po mailu o zdobytej wejściówce!

Ponieważ streszczanie wypowiedzi nie ma większego sensu – dalej znajdziesz kilka myśli, które zamąciły w mojej głowie. Jak tylko nagrania pojawią się w sieci, podlinkuję je, a na razie potraktuj to jako zapowiedź: słowny trailer ciekawych treści.

THINK

Robert Krool

Czy nie odmawiasz sobie prawa do tego, żeby coś Ci się nie udało, aby Ci odmówiono?
Praca nad sobą to praca na całe życie, nigdy nie będziesz bezrobotny.

Daniel Lewczuk
Nie na wszystko w życiu możesz się przygotować.
Kryzysy przychodzą i… mijają.

Kinga Panasiewicz
Odbywamy zbyt mało poważnych rozmów o chorobach psychicznych, najczęściej kończy się na „Weź się w garść!”, co w wielu przypadkach nie ma nawet szans pomóc.

Jakub Stefek
Największe organy mają kilkanaście tysięcy piszczałek i moc 5 orkiestr symfonicznych, są też bardziej skomplikowane w budowie niż smartfon.

Emma Bonnici
Twój głos ma moc, pozwól mu wybrzmieć.

Andrzej Lubowski, po wystąpieniu, opowiada o swoim pojmowaniu idei The Little Things.
 ACT

Michał Krupiński
Codzienność dostarcza nam wielu okazji do prowadzenia intrygujących eksperymentów fizycznych – ot, na przykład sprawdź, na ile kawałków rozpadnie się ściskana w palcach nieugotowana nitka makaronu spaghetti*.

Monika Leończyk
Jedna rodzina trzmieli (czyli około 100-150 osobników) zapyla uprawy na powierzchni zbliżonej do połowy boiska piłkarskiego.

Alicja Peszkowska
Informacja pozwala ci działać i dokonywać wyboru. Są oczywiście też takie informacje, o które nie dbasz i nie ma w tym nic złego, ale pamiętaj: informacja stanowi dziś moc.

Andrzej Lubowski
Jednym z 7 czynników sukcesu jest zmiana – rzecz nieunikniona w życiu.

Bogdan Gałązka, czyli Szef Kuchni w Malborku, całym sobą potwierdzał, że aby coś robić dobrze – trzeba mieć w sobie pasję.

SHARE 

Hofesinka (teatr improwizowany)

Wikingowie! Sasi! Spieprzamy!
(naaah, to chyba trzeba po prostu obejrzeć)

Paweł Najgebauer
Chodzi nie o to, czy JA jestem wystarczająco dobry, tylko o to, czy sprawiam że ta druga osoba staje się lepsza dzięki mnie.

Shirin Naeimi (uchodźczyni z Iranu)
Doceniaj wolność, bo nie każdemu jest dana.
Wyobraź sobie, że nie możesz poczuć wiatru we włosach, bo nie masz wyboru, musisz je codziennie zakrywać.

Bogdan Gałązka
Cokolwiek robisz, rób to najlepiej jak możesz – ze względu na szacunek wobec siebie samego.

Tomasz Kopyra
Kufel nie jest dobrym szkłem do picia piwa, ponieważ w prawdziwym piwie ważny jest aromat, zapach, to co współtworzy smak. Do piwa najlepsze są kieliszki do brandy lub do wina – pękate na dole, a na górze ze zwężeniem – dzięki temu aromat utrzymuje się dłużej.

TEDx Warsaw zakończył krótki koncert zespołu Woodsmoke. Na zdjęciu część składu – wybrana ze względu na niezdrową fascynację instrumentami smyczkowymi autorki.

TEDTalk,
to nagrania, które możesz obejrzeć już dziś (klik w nazwisko, jest też po polsku**).

Dan Gilbert – o paradoksie „końca naszej historii” (czyli że już się nie zmienimy)
John Lloyd – o tym co niewidzialne, a jednak istnieje i ma się całkiem dobrze
Gary Greenberg – o piasku z kosmosu i potędze mikroskopu
Alanna Shaikh – o tym, jak się przygotować na Alzheimera i dlaczego tak ważne jest czyste serce
Jose Miguel Sokoloff – o demobilizacji partyzantów w Brazylii poprzez…lampki choinkowe

Jeśli do tej pory TED był Ci nieznany – zachęcam Cię do poszperania w jego zasobach. Wypowiedzi to max. 20 minut, więc nawet do porannej kawy można posłuchać, by pożytecznie zacząć dzień. Wystartować od idei, która być może wpłynie na Twoje decyzje, kto wie – może i na losy świata (efekt motyla i te sprawy). A, w najgorszym wypadku, zwyczajnie poprawi humor.

Ruszaj w drogę, wszystkiego dobrego!

_________________________________________
* na minimum trzy 🙂
** po włączeniu filmu, wejdź w menu „subtitles” i wybierz język inny niż angielski, jeśli tego potrzebujesz

Tagi: , , , ,